Julebranden i Olfert Fischers Gade

Den 24. december 1950 blev ejendommen Olfert Fischers Gade 8 ramt af en ødelæggende brand. En brand, der ikke bare forvoldte materiel skade.

Udsnit af den øverste del af lejlighedsfacade med tre tilsodede vinduer.
Emner

Se mere indhold om ,

Boligkommissionen – kilder til katastrofen

Hvad der skulle have været en hyggelig juleaften for 75 år siden i stuerne i Olfert Fischers Gade 8, endte som en frygtelig tragedie. I arkivets samling fra Boligkommissionens arkiv kan man læse om branden og det efterspil, der fulgte. En central kilde til fortællingen er en udførlig rapport om den skæbnesvangre aften.

Rapporten er skrevet af den vagthavende brandinspektør og fortæller detaljeret om, hvordan branden opstod, hvordan den udviklede sig, og hvordan brandvæsnets redningsarbejde skred frem i løbet af aftenen.

Sproget er observerende med fokus på fakta. Alligevel kommer vi meget tæt på de skæbner, der på den ene eller anden måde blev berørt denne højtidsaften i 1950.

Cigaretten og den sovende arbejdsmand

Omkring kl. 20 ankommer en arbejdsmand til sit hjem i stueetagen. I denne artikel kalder vi ham Jørgensen. Jørgensen er logerende og lejer et værelse i lejligheden. I rapporten står der, “at han i tidsrummet 11-19 har nydt en del øl og spiritus”

Jørgensen er træt. Han tænder en cigaret og lægger sig på sin divan. Da han vågner igen, er der ild i de vattæpper han har taget over sig. Han forsøger at kvæle ilden, men uden held. Flammerne har nu bredt sig til divanen, og Jørgensen ser ingen anden udvej end at kaste den gennem vinduet og ud i gården. Det mislykkes og der er nu også ild i gardinerne.

Ilden breder sig hurtigt og til sidst må Jørgensen flygte ud af værelset. På alle fire kravler han ud af lejligheden og ud i opgangen, hvor politiet er ankommet. De er blevet alarmeret af en 45-årig beboer på 5. sal, der er løbet de ca. 100 meter til stationen i Store Kongensgade.

Foto af gårdværelse og køkken.
Gårdværelse og køkken i den stuelejlighed, hvor branden startede. Billedet er taget den 27. december 1950. Foto: Mogens Falk-Sørensen, Stadsarkivets Fotografiske Atelier, Københavns Stadsarkiv.

En familietragedie på 4. sal

I begyndelsen af rapporten skriver brandinspektøren, at: ”branden efter sit omfang (…) var af et efter københavnske forhold ganske særligt omfang,”. Omfanget skyldes den tragedie, der udspiller sig hos en familie på 4. sal. Her bor en 55-årig kvinde, der holder jul med sine to sønner og fire døtre. Sidst på aftenen hører familien bump nedefra. De åbner entredøren og konstaterer kraftig røg. Moderen, hendes 22-årige datter og 23-årige søn løber ned af trapperne for at komme ud af den brændende bygning. Sønnen lader døren til lejligheden stå åben, givetvis i den tro, at resten af familien vil følge efter. En beslutning, der bliver fatal.

Ifølge rapporten medvirker den åbne dør til, at ilden udvikler sig hurtigt i lejligheden, der bliver fyldt med røg. Til sidst er det uudholdeligt for de fire tilbageværende at være i lejligheden, og da lyset går udbryder der panik.

En 27-årig datter springer ud ad vinduet og omkommer. En 28-årig søn springer også, men bliver reddet af springtæppet, som brandvæsnet har nået at brede ud. To døtre på 16 og 18 år indebrænder i lejligheden, der udbrænder totalt.

Efterspil – rotteplage og ingen trappe

Branden koster 3 menneskeliv. Flere af de øvrige beboere må bo hos venner og bekendte, da deres lejligheder enten er vandskadet eller ligger over 2. sals højde, hvor trappen er ødelagt. Trappen bliver i det hele taget et tema i det efterspil, der følger.

I foråret 1951 er kun 3 af lejlighederne beboet. Renoveringsarbejdet er i gang, men det går for langsomt. Brandens omfang har påkaldt sig mediernes opmærksomhed, herunder renoveringen af den brandhærgede bygning. Efter en beboerhenvendelse skriver Aftenbladet artiklen, ”Stadig ingen trappe i katastrofeejendommen i Olfert Fischersgade”.

I artiklen udtrykker beboerne stor harme over, at der endnu ikke er opsat en ny og brandsikker trappe i jernbeton. Derudover har rotterne fri adgang til bygningen gennem vinduesåbningerne i stuen. Mediernes bevågenhed virker og der kommer skred i renoveringen. Ved et kontrolbesøg et par måneder senere skriver Boligkommissionen i en rapport, at betontrappen er opsat og vægge, lofter, vinduer samt tag er færdiggjort.  

Julebrand giver stof til eftertanke

I et notat fra Boligkommissionen til borgmester Julius Hansen få dage efter branden, skriver kommissionen, at den i forvejen er bekendt med ejendommen, der er bygget omkring 1854. Typisk for den tids byggeri er, at lejlighederne kun har adgang til én trappe i træ. Et kendetegn, der bliver anset som en brandfare.  

Ejendommen Olfert Fischers Gade 8 er derfor ikke den eneste med denne udfordring. I notatet skriver Boligkommissionen, at der er ca. 20000 lejligheder i København, der kun har adgang til en trætrappe. Deriblandt en del korridorlejligheder, der senere bliver revet ned, som en del af de omfattende saneringer. Den brandhærgede ejendom i Olfert Fischers Gade bliver dog ikke revet ned, men renoveret og ligger der den dag i dag.  

Lejlighedsfacade set fra gadeplan. Foran lejlighed bygningen ses biler og parkerede cykler.
Ejendommen Olfert Fischers Gade 8 i dag, 2025. Bygningen er bygget omkring 1854. Typisk for den tids ejendomme var at lejligheden kun havde adgang til en trætrappe. Efter branden blev der opsat en mere brandsikker trappe i jernbeton. Foto: Københavns Stadsarkiv.

Gode links – Hvis du vil vide mere

Emner

Se mere indhold om ,