Hej Kim
Er du sikker på, at dødsårsagen i protokollen ikke skal læses som Tæring – jeg kan med lidt god vilje godt læse det sådan (den lidt tilfældigt svævende streg hen over midten af ordet kunne være del af T´ et i Tæring??)
Skriveren af denne protokol burde være sat fra bestillingen.
Som du selv skriver, er der betydningsmæssig sammenhæng mellem Tæring og Atrofi. Men hvis der står Krampe, er vi jo nødt til at indtaste kildetro.
Jeg finder selv mange uoverensstemmelser mellem protokol og kirkebog/dødsattest, og ikke kun fordi dødsårsagen ofte “oversættes”. Brugere af Assistens Kg. protokollerne (herunder eventuelle forskere) burde advares om ikke at tage de noterede dødsårsager alt for bogstaveligt og i hvert fald tjekke dødsattester, når de findes (1840 ff.)
hilsen Eva
-
Dette svar blev ændret 4 timer siden af
Eva E..